Error message

Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nodequeue_queue has a deprecated constructor in include_once() (line 1100 of /kunden/328310_10997/webseiten/2013/includes/bootstrap.inc).

NORDWIND Festival 2013

NORDWIND ANNOUNCES THE FIRST PRODUCTIONS/ARTISTIC CONTRIBUTIONS OF THIS YEAR’S FESTIVAL

Around 250 artists, a whole 23 days, in three cities. The NORDWIND Festival takes place this year for the fifth time and once again shows how diverse it is with an array of artistic genres combining in a very rich festival programme. So that you don’t have to wait until the end of November, here is something to whet your appetite with the first Nordic and Baltic artists.

The festival opens in Dresden on 22 November with the renowned Latvian director Alvis Hermanis and his celebrated production Long Life – humane and unsparing but with heartfelt insights into a subject that awaits us all - growing old. In Stalker, the Norwegian theatre company Verk takes us to a place in which the normal laws of physics no longer apply, and the project Ljodahått presents traditional Norwegian poetry, blending elements of rock, folk, jazz and pop, bound together with deep intensity. In addition, in Entertainment Island, the international performance group Oblivia from Helsinki reflects the dazzling heights and the murky depths of the entertainment industry. In his solo performance Executed Stories the Finn Juha Valkeapää invites us to a ‘Last Meal’ while in Ten journeys to a place where nothing happens he contemplates the fundamental questions of life with the musician Taito Hoffrén. In his exhibition Eraser & Ruler the Icelandic artist Egill Sæbjörnsson combines an array of media: sound, music, sculpture and video in curious ways. Meanwhile the Lithuanian director Oskaras Korsunovas proves that the explosive themes in Maxim Gorky‘s Nachtasyl (The Lower Depths) have lost none of their currency, while in TRAVAIL by the Swedish choreograph and performer Alma Söderberg sound, movement and speech combine in a fascinating manner.

November
22th - 29th of November
Egill Sæbjörnsson (Island) / Eraser & Ruler

Installation
Dresden
Free entry
December
5th -13th of December
Moody Moon Club (Germany)

Performance
Free entry
22.
November
10:30 pm
Ljodahått (Norway)

Music

Dresden

22.
November
7:15 pm
COMPLAIN NOW! - Complaints Choir in Dresden

Performance

Dresden

Free entry
22.
November
7:30 pm
Alvis Hermanis (Latvia) / Long Life

Theatre

Dresden

23.
November
10:00 pm
Mondayjazz (Lithuania)

Music
23.
November
6:00 pm
Juha Valkeapää and Taito Hoffrén (Finland) / Ten Journeys to a Place Where Nothing Happens

Performance

Dresden

23.
November
7:15 pm
COMPLAIN NOW! - Complaints Choir in Dresden

Performance

Dresden

Free entry
23.
November
7:30 pm
Alvis Hermanis (Latvia) / Long Life

Theatre

Dresden

24.
November
6:00 pm
Juha Valkeapää and Taito Hoffrén (Finland) / Ten Journeys to a Place Where Nothing Happens

Performance

Dresden

27.
November
11:30 pm
DJ-Set by Nordic by Nature (Sweden/Germany)

Music
Free entry
27.
November
7:00 pm
COMPLAIN NOW! - Complaints Choir in Berlin

Performance

Berlin

Free entry
27.
November
8:00 pm
Mart Kangro (Estonia) / waiting for tomorrow - Premiere

Dance/Theatre/Performance

Berlin

27.
November
8:00 pm
Verk Produksjoner (Norway) / Stalker

Theatre/Performance

Berlin

27.
November
Wednesday - Saturday, 4 - 6 pm & by appointment
Eemil Karila (Finland) / Crellestraße 44

Exhibition

Berlin

Free entry
28.
November
10:00 pm
Cabaret Rhizome (Estonia) / Rave – The Party Simulator - Premiere

Performance

Berlin

28.
November
18:00 Uhr
Kalervo Palsa (Finland) / "It is not enough to paint flowers, one must also paint hangman's nooses"

Exhibition

Berlin

Free entry
28.
November
7:00 pm
Alma Söderberg (Sweden) / Het Veem Theater (Netherlands) / TRAVAIL - Premiere

Dance
28.
November
7:00 pm
Mart Kangro (Estonia) / waiting for tomorrow

Dance/Theatre/Performance

Berlin

28.
November
8:00 pm
A Two Dogs Company / Kris Verdonck (Belgium), Erna Ómarsdóttir / Shalala (Iceland) / H, an incident

Theatre/Performance

Dresden

28.
November
8:30 pm
Verk Produksjoner (Norway) / Stalker

Theatre/Performance

Berlin

29.
November
10:00 pm
Cabaret Rhizome (Estonia) / Rave – The Party Simulator

Performance

Berlin

29.
November
7:00 pm
Alma Söderberg (Sweden) / Het Veem Theater (Netherlands) / TRAVAIL

Dance
29.
November
7:30 pm
Margrét Sara Guðjónsdóttir (Island) / Variations on Closer

Dance

Berlin

29.
November
8:00 pm
Ólafur Arnalds (Island)

Music
29.
November
8:30 pm
a rose is / Julian Klein (Germany) / idem - Premiere

Theatre/Performance
30.
November
10:30 pm
Sandra Kolstad (Norway)

Musik
30.
November
11:00 am
The Other Eye#3 (Scandinavia): The Actor´s Work / The Actor´s Life

Dialogue
Free entry
30.
November
1:00 pm
Morten Nielsen (Danmark) / Through Different Eyes

Workshop

Dresden

Free entry
30.
November
7:30 pm
Margrét Sara Guðjónsdóttir (Island) / Variations on Closer

Dance

Berlin

30.
November
8:30 pm
a rose is / Julian Klein (Germany) / idem

Theatre/Performance
01.
December
5:00 pm
a rose is / Julian Klein (Germany) / idem

Theatre/Performance
01.
December
9:00 pm
Cabaret Rhizome (Estonia) / Rave – The Party Simulator

Performance

Berlin

02.
December
8:00 pm
David Lagercrantz (Sweden) / Jag är Zlatan Ibrahimović - I´m Zlatan Ibrahimović

Lecture
02.
December
9:00 pm
Cabaret Rhizome (Estonia) / Rave – The Party Simulator

Performance

Berlin

03.
December
8:00 pm
Alma Söderberg (Sweden) / Het Veem Theater (Netherlands) / TRAVAIL

Dance
04.
December
7:30 pm
Oblivia (Finland) / Entertainment Island 1-3

Theatre/Performance

Berlin

04.
December
8:00 pm
Alma Söderberg (Sweden) / Het Veem Theater (Netherlands) / TRAVAIL

Dance
05.
December
6:00 pm
Sīlis, Kauliņa, Krūmiņš, Alm (Latvia, Finland) / Change of Hope - Premiere

Theatre/Performance
05.
December
7:30 pm
Oblivia (Finland) / Entertainment Island 1-3

Theatre/Performance

Berlin

05.
December
8:00 pm
Mette Ingvartsen (Danmark) / The artifical nature project

Dance
05.
December
8:00 pm
The Nielsen Movement (Danmark) / The European Media – A show trial - Premiere

Theatre/Performance

Hamburg

05.
December
9:30 pm
Tango Taikaa Duo (Germany)

Music
Free entry
05.
December
9:30 pm
Thomas Dybdahl (Norway)

Music
06.
December
7:30 pm
Mart Kangro (Estonia) / waiting for tomorrow

Dance/Theatre/Performance

Hamburg

06.
December
8:00 pm
Sīlis, Kauliņa, Krūmiņš, Alm (Latvia, Finland) / Change of Hope

Theatre/Performance
06.
December
8:00 pm
The Nielsen Movement (Danmark) / The European Media – A show trial

Theatre/Performance

Hamburg

06.
December
9:00 pm
Mette Ingvartsen (Danmark) / The artifical nature project

Dance
06.
December
9:30 pm
MANKIND (Sweden)

Music

Berlin

07.
December
10:00 pm
Sandra Kolstad (Norway)

Music
07.
December
11:00 pm
Mondayjazz (Lithuania)

Music
07.
December
7:00 pm
Juha Valkeapää (Finland) / Executed Stories, light version - Premiere

Theatre/Performance

Hamburg

07.
December
7:30 pm
Oskaras Koršunovas (Lithuania) / The Lower Depths

Theatre
07.
December
8:30 pm
Charlotte Engelkes (Sweden) / All is divine - Premiere

Theatre/Performance
07.
December
8:30 pm
Mart Kangro (Estonia) / waiting for tomorrow

Dance/Theatre/Performance

Hamburg

07.
December
9:00 pm
Sīlis, Kauliņa, Krūmiņš, Alm (Latvia, Finland) / Change of Hope

Theatre/Performance
07.
December
9:00 pm
The Nielsen Movement (Danmark) / The European Media – A show trial

Theatre/Performance

Berlin

08.
December
10:00 pm
The Nielsen Movement (Danmark) / The European Media – A show trial

Theatre/Performance

Berlin

08.
December
7:00 pm
Juha Valkeapää (Finland) / Executed Stories, light version

Theatre/Performance

Hamburg

08.
December
8:00 pm
Oskaras Koršunovas (Lithuania) / The Lower Depths

Theatre
08.
December
8:00 pm
Sīlis, Kauliņa, Krūmiņš, Alm (Latvia,Finland) / Change of Hope

Theatre/Performance
08.
December
8:30 pm
Charlotte Engelkes (Sweden) / All is divine

Theatre/Performance
10.
December
7:00 pm
Margrét Sara Guðjónsdóttir (Island) / Variations on Closer

Dance

Hamburg

10.
December
8:00 pm
Erna Ómarsdóttir/Gabriela Friðriksdóttir/Damien Jalet / SHALALA (Iceland/Belgium) / Transaquania-Into thin Air

Dance

Hamburg

11.
December
7:00 pm
Margrét Sara Guðjónsdóttir (Island) / Variations on Closer

Dance

Hamburg

11.
December
8:00 pm
Erna Ómarsdóttir/Gabríela Friðriksdóttir/Damien Jalet / SHALALA (Iceland/Belgium) / Transaquania-Into thin Air

Dance

Hamburg

12.
December
7:30 pm
Ingri Midgard Fiksdal (Norway) / BAND

Dance
12.
December
7:30 pm
Oblivia (Finland) / Entertainment Island 1-3

Theatre/Performance

Hamburg

12.
December
9:00 pm
Agnes Obel (Danmark)

Music

Hamburg

13.
December
7:30 pm
Ingri Midgard Fiksdal (Norway) / BAND

Dance
13.
December
7:30 pm
Oblivia (Finland) / Entertainment Island 1-3

Theatre/Performance

Hamburg